stomatologia dzieci i młodzieży

Gliwice, ul. Chemiczna 3, (32) 330 30 35

NARKOZA

Leczenie w znieczuleniu ogólnym z asystą anestezjologiczną

Przyjazne
leczenie

czyli co zrobić, aby jak najdłużej cieszyć się zdrowymi zębami naszych milusińskich?

Ortodoncja

Wczesne leczenie ortodontyczne zapobiega wystąpieniu problemów w przyszłości.

Znieczulenie ogólne z maseczką.

NARKOZA (uśpienie) – czasowo wyłącza świadomość oraz eliminuje ból i lęk pacjenta, jest jednym ze sposobów, by bez stresu i podczas jednej wizyty, przeprowadzić wiele procedur leczenia stomatologicznego.

Dlaczego narkoza z maseczką?

 • umożliwia wyleczenie wszystkich zębów na jednej wizycie
 • wstępne uśpienie przez maseczkę  umożliwia bezbolesne podanie znieczulenia dożylnego
 • zapobiega traumie i dentofobii w przyszłości
 • jest wygodnym rozwiązaniem problemu bolących zębów

Jest ona szczególnie uzasadniona w przypadku Małych Pacjentów, którzy całkowicie odmawiają współpracy z lekarzem. Nieraz to jedyny sposób na walkę z próchnicą i pomoc dziecku, które cierpi z powodu bólu zębów.

Konsekwencje zdrowotne, które wynikają z zaniedbania leczenia zębów, są bez porównania większym obciążeniem dla organizmu niż samo znieczulenie ogólne.

Natomiast zmuszanie dziecka siłą do poddania się leczeniu stomatologicznemu jest równie złym wyjściem, gdyż powoduje często nieodwracalny uraz psychiczny i opór przed jakimkolwiek leczeniem w przyszłości (np. dentofobię).

Współczesne środki znieczulające podawane przez lekarza anestezjologa powodują, że zabieg jest traktowany jako rutynowy i nie wymaga szczególnych badań.


Konsultacja przed zabiegiem

Przed zabiegiem w znieczuleniu ogólnym z maseczką powinna odbyć się najmniej jedna wizyta Małego Pacjenta i jego Rodziców w naszej poradni, w czasie której przeprowadzona zostanie konsultacja stomatologiczna, określająca dokładnie (jeśli to możliwe) zakres przyszłego zabiegu.

Również lekarz anestezjolog, na podstawie ankiety i przedstawionej przez Rodziców dokumentacji medycznej zapozna się ze stanem zdrowia Małego Pacjenta i  zakwalifikuje go do znieczulenia, wybierając jego rodzaj. Wtedy też ustalany jest termin zabiegu.


Przygotowanie Małego Pacjenta do zabiegu:

 • Przez co najmniej 6 godzin przed planowanym znieczuleniem ogólnym Dziecko nie powinno jeść. Ostatni posiłek powinien być lekki. 
 • Na 2 godziny przed zabiegiem Dziecko nie powinno przyjmować płynów. 
 • Również przyjmowanie leków doustnych należy skonsultować z anestezjologiem.

Jeżeli pomimo starań, którekolwiek ze wskazań zostanie złamane np. dziecko coś zje lub wypije to bezwzględnie ten fakt należy zgłosić lekarzowi przeprowadzającemu zabieg. Dla bezpieczeństwa Małego Pacjenta zabieg zostanie przesunięty na późniejszą godzinę lub przełożony na inny termin.

Także w przypadku infekcji, przebiegającej z gorączką, kaszlem lub katarem, zabieg należy odłożyć.

Z dzieckiem, które jest w stanie zrozumieć, należy porozmawiać i przygotować je do zabiegu. Należy przekazać mu niezbędne informacje w sposób łatwy do zrozumienia, niezwiększający jego niepokoju. Nie należy dziecka oszukiwać, najlepiej wytłumaczyć co się będzie z nim działo i odpowiedzieć na jego pytania. Jeżeli Mały Pacjent miał wcześniej budzące lęk nieprzyjemne doświadczenia związane z wizytą w gabinecie stomatologicznym, należy mu wytłumaczyć, że tym razem będzie inaczej bo najpierw zaśnie w ramionach Rodzica a gdy się obudzi ząbki będą wyleczone.


Przebieg zabiegu

Znieczulenie ogólne, zwane także narkozą, polega na podaniu leków usypiających, zwiotczających mięśnie i przeciwbólowych. Dziecko nie będzie nic czuć ani pamiętać z tego okresu.

Podanie pierwszego leku usypiającego odbywa się przez maseczkę.

Nad bezpieczeństwem Małego Pacjenta podczas zabiegu czuwa doświadczony lekarz – specjalista anestezjolog.  Towarzyszy mu przeszkolony personel medyczny, niezbędny do przeprowadzenia znieczulenia w sposób kontrolowany i bezpieczny, w skład którego wchodzą pielęgniarka anestezjologiczna oraz asystentki i lekarze stomatolodzy.

Nie istnieje jednak całkowicie bezpieczna metoda znieczulenia ogólnego. Stała obserwacja, monitorowanie czynności serca i oddychania, wysoka jakość używanego sprzętu i leków oraz kwalifikacje i doświadczenie anestezjologa i zespołu, pozwalają na zmniejszenie ryzyka związanego ze znieczuleniem do minimum.

Po podaniu środka usypiającego przez maseczkę Mały Pacjent zasypia. Wtedy lekarz anestezjolog zaczyna podawać pozostałe leki  dożylnie a lekarz stomatolog może przeprowadzić bezboleśnie zabieg i wyleczyć wszystkie ząbki w ramach tej jednej wizyty. 

Po zakończeniu leczenia stomatologicznego następuje wybudzenie pod opieką anestezjologia i pielęgniarki anestezjologicznej.


Postępowanie po zabiegu w znieczuleniu ogólnym z maseczką.

 • Po wybudzeniu ze znieczulenia lekarz oceni świadomość Dziecka, jego wydolność oddechową, sprawność mięśni i krążenie krwi.
 • Po zabiegu Dziecko ma zapewnioną opiekę i dopiero po ustabilizowaniu się wszystkich funkcji życiowych, może opuścić przychodnię.
 • Leki stosowane przez anestezjologów są najwyższej jakości – ich działanie ustępuje w krótkim czasie po zakończeniu znieczulenia, dzięki czemu dziecko szybko i bezpiecznie może wrócić do domu. Natomiast leki uspokajające podane przed zabiegiem działają ok. 3 godzin. Dlatego, jeżeli zabieg trwał krócej, dziecko nadal może być senne z tego powodu.
 • Do objawów ubocznych, które mogą niekiedy wystąpić po znieczuleniu zaliczamy: nudności, wymioty, chrypkę, kaszel, senność, zawroty głowy lub zapalenie żyły.
 • W trakcie doby po zabiegu Dziecko powinno pozostawać cały czas pod opieką osoby dorosłej.
 • Po zabiegu Dziecko może pić po około 1 godzinie a zjeść lekki posiłek po ok. 2 godzinach od zabiegu, np.lody.

Do pobrania:

1, Ankieta anestezjologiczna (pobierz…)

Prosimy o wnikliwe wypełnienie ankiety i przyniesienie jej na konsultację anestezjologiczną wraz z posiadaną dokumentacją medyczną, jak: książeczka zdrowia, wyniki badań, karty informacyjne, inne.

2. Karta informacyjna (pobierz…)
MediRaty - płacenie za zabiegi w dogodnych ratach w B-Dental Specjalistyczne Centrum Stomatologii i Medycyny, Gliwice, ul. Chemiczna 3

Za leczenie i zabiegi możesz płacić w dogodnych dla siebie ratach.
Nie zwlekaj! Skorzystaj z finansowania!

Nasz kalkulator online od razu wyliczy stosowne warunki.
oblicz ratę

Stomatolog Gliwice:

Rejestracja telefoniczna: (32) 330 30 35

Poniedziałek - Piątek od 9:00 do 19:00