stomatologia dzieci i młodzieży

Gliwice, ul. Chemiczna 3, (32) 330 30 35

NARKOZA

Leczenie w znieczuleniu ogólnym z asystą anestezjologiczną

Przyjazne
leczenie

czyli co zrobić, aby jak najdłużej cieszyć się zdrowymi zębami naszych milusińskich?

Ortodoncja

Wczesne leczenie ortodontyczne zapobiega wystąpieniu problemów w przyszłości.

Znieczulenie ogólne u dzieci.

NARKOZA (uśpienie), która czasowo wyłącza świadomość oraz eliminuje ból i lęk pacjenta jest jednym ze sposobów, by bez stresu i podczas jednej wizyty, przeprowadzić wiele procedur leczenia stomatologicznego.

Jest ona szczególnie uzasadniona w przypadku Małych Pacjentów, którzy całkowicie odmawiają współpracy z lekarzem. Nieraz to jedyny sposób na walkę z próchnicą i pomoc dziecku, które cierpi z powodu bólu zębów.

W przypadku dzieci 2-3 letnich, przy rozległej próchnicy, narkoza jest często jedynym rozwiązaniem. Takie dzieci są jeszcze za małe na współpracę ze stomatologiem, a tym bardziej nie są w stanie wytrzymać na fotelu dłużej niż kilka sekund. Czasami czas jest sprzymierzeńcem dziecka, które potrzebuje zaadaptować się do wizyt u dentysty. Jednak w przypadku, gdy nie osiągnie się współpracy, dla dobra dziecka lepiej nie odwlekać decyzji o leczeniu w znieczuleniu ogólnym.

Konsekwencje zdrowotne, które wynikają z zaniedbania leczenia zębów, są bez porównania większym obciążeniem dla organizmu niż samo znieczulenie ogólne.

Natomiast zmuszanie dziecka siłą do poddania się leczeniu stomatologicznemu jest równie złym wyjściem, gdyż powoduje często nieodwracalny uraz psychiczny i opór przed jakimkolwiek leczeniem w przyszłości (np. dentofobię).

Współczesne środki znieczulające podawane przez lekarza anestezjologa powodują, że zabieg jest traktowany jako rutynowy i nie wymaga szczególnych badań.


Konsultacja przed zabiegiem

Przed zabiegiem w znieczuleniu ogólnym powinna odbyć się najmniej jedna wizyta Małego Pacjenta i jego Rodzica w naszej poradni, w czasie której przeprowadzana jest konsultacja stomatologiczna, określająca dokładnie (jeśli to możliwe) zakres przyszłego zabiegu.

Również lekarz anestezjolog, na podstawie ankiety i przedstawionej przez Rodziców dokumentacji medycznej zapoznaje się ze stanem zdrowia Małego Pacjenta i  kwalifikuje go do znieczulenia, wybierając jego rodzaj.

Aby uniknąć powikłań w czasie zabiegu w znieczuleniu ogólnym i po nim, należy wypełnić ankietę anestezjologiczną oraz poinformować lekarza o aktualnych i przebytych chorobach Małego Pacjenta,  przebytych znieczuleniach, alergiach, przyjmowanych lekach.

Wtedy też ustalany jest termin zabiegu.


Przygotowanie Małego Pacjenta do zabiegu:

  • Przez co najmniej 6 godzin przed planowanym znieczuleniem ogólnym Dziecko nie powinno jeść. Ostatni posiłek powinien być lekki. 
  • Na 2 godziny przed zabiegiem Dziecko nie powinno przyjmować płynów. 
  • Również przyjmowanie leków doustnych należy skonsultować z anestezjologiem.

Jeżeli pomimo starań, którekolwiek ze wskazań zostanie złamane np. dziecko coś zje lub wypije to bezwzględnie ten fakt należy zgłosić lekarzowi przeprowadzającemu zabieg. Dla bezpieczeństwa Małego Pacjenta zabieg zostanie przesunięty na późniejszą godzinę lub przełożony na inny termin.

Także w przypadku infekcji, przebiegającej z gorączką, kaszlem lub katarem, zabieg należy odłożyć.

Z dzieckiem, które jest w stanie zrozumieć, należy porozmawiać i przygotować je do zabiegu. Należy przekazać mu niezbędne informacje w sposób łatwy do zrozumienia, niezwiększający jego niepokoju. Nie należy dziecka oszukiwać, najlepiej wytłumaczyć co się będzie z nim działo i odpowiedzieć na jego pytania. Jeżeli Mały Pacjent miał wcześniej budzące lęk nieprzyjemne doświadczenia związane z wizytą w gabinecie stomatologicznym, należy mu wytłumaczyć, że tym razem będzie inaczej bo najpierw zaśnie w ramionach Rodzica a gdy się obudzi ząbki będą wyleczone.


Przebieg zabiegu

Znieczulenie ogólne, zwane także narkozą, polega na podaniu leków usypiających, zwiotczających mięśnie i przeciwbólowych. Dziecko nie będzie nic czuć ani pamiętać z tego okresu.

Nad bezpieczeństwem Państwa dziecka podczas zabiegu będzie czuwał doświadczony lekarz – specjalista anestezjolog. Do jego obowiązków należy także utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała dziecka, uzupełnianie płynów oraz zapewnienie bezbolesności po zabiegu. Towarzyszyć mu będzie przeszkolony personel medyczny, niezbędny do przeprowadzenia znieczulenia w sposób kontrolowany i bezpieczny, w skład którego wchodzą pielęgniarka anestezjologiczna oraz asystentki i lekarze stomatolodzy.

Nie istnieje jednak całkowicie bezpieczna metoda znieczulenia ogólnego. Stała obserwacja, monitorowanie czynności serca i oddychania, wysoka jakość używanego sprzętu i leków oraz kwalifikacje i doświadczenie anestezjologa i zespołu, pozwalają na zmniejszenie ryzyka związanego ze znieczuleniem do minimum.

Po podaniu środka znieczulającego Mały Pacjent zasypia. Wtedy lekarz stomatolog może przeprowadzić całkowicie bezstresowo i bezboleśnie zabieg, i wyleczyć wszystkie ząbki w ramach tej jednej wizyty. Podczas leczenia Mały Pacjent ma cały czas monitorowane podstawowe parametry życiowe (m.in. krążenie krwi i oddychanie). Leki  podawane są dożylnie przez lekarza anestezjologa a na twarzy Małego Pacjenta jest maseczka, przez którą podawany jest tlen. Głębokość narkozy może być różna w zależności od potrzeby.

Po zakończeniu leczenia stomatologicznego następuje wybudzenie pod opieką anestezjologia i pielęgniarki anestezjologicznej.


Postępowanie po zabiegu w znieczuleniu ogólnym.

  • Po wybudzeniu ze znieczulenia lekarz oceni świadomość Dziecka, jego wydolność oddechową, sprawność mięśni i krążenie krwi.
  • Po zabiegu Dziecko ma zapewnioną opiekę i dopiero po ustabilizowaniu się wszystkich funkcji życiowych, może opuścić przychodnię.
  • Leki stosowane przez anestezjologów są najwyższej jakości – ich działanie ustępuje w krótkim czasie po zakończeniu znieczulenia, dzięki czemu dziecko szybko i bezpiecznie może wrócić do domu. Natomiast leki uspokajające podane przed zabiegiem działają ok. 3 godzin. Dlatego, jeżeli zabieg trwał krócej, dziecko nadal może być senne z tego powodu.
  • Do objawów ubocznych, które mogą niekiedy wystąpić po znieczuleniu zaliczamy: nudności, wymioty, chrypkę, kaszel, senność, zawroty głowy lub zapalenie żyły.
  • W trakcie doby po zabiegu Dziecko powinno pozostawać cały czas pod opieką osoby dorosłej.
  • Po zabiegu Dziecko może pić po około 1 godzinie a zjeść lekki posiłek po ok. 2 godzinach od zabiegu, np.lody.

Do pobrania:

1, Ankieta anestezjologiczna (pobierz…)

Prosimy o wnikliwe wypełnienie ankiety i przyniesienie jej na konsultację anestezjologiczną wraz z posiadaną dokumentacją medyczną, jak: książeczka zdrowia, wyniki badań, karty informacyjne, inne.

2. Karta informacyjna (pobierz…)

Umów się na zabieg

MediRaty - płacenie za zabiegi w dogodnych ratach w B-Dental Specjalistyczne Centrum Stomatologii i Medycyny, Gliwice, ul. Chemiczna 3

Za leczenie i zabiegi możesz płacić w dogodnych dla siebie ratach.
Nie zwlekaj! Skorzystaj z finansowania!

Nasz kalkulator online od razu wyliczy stosowne warunki.
oblicz ratę

Stomatolog Gliwice:

Rejestracja telefoniczna: (32) 330 30 35

Poniedziałek - Piątek od 9:00 do 19:00