Leczenie zębów u większości osób, zwłaszcza u dzieci, związane jest z silną obawą przed bólem i dyskomfortem. Często strach dziecka uniemożliwia wykonanie koniecznego zabiegu na fotelu dentystycznym. Warto jednak wiedzieć, że nowoczesna stomatologia jest w stanie wyeliminować negatywne doznania dzięki znieczuleniu ogólnemu, czyli leczeniu zębów pod narkozą. Na czym polega? W jakich przypadkach wskazane jest jej zastosowanie?
Narkoza, zwana również znieczuleniem ogólnym, to kontrolowane przez lekarzy uśpienie pacjenta na czas trwania zabiegu. Jej celem jest przede wszystkim zapewnienie bezpiecznych warunków i sprawne przeprowadzenie leczenia. Metoda jest bardzo często stosowana w stomatologii dziecięcej. Proces polega na podaniu specjalnych leków (anestetyków), które czasowo hamują działanie ośrodkowego układu nerwowego.
Leczenie zębów pod narkozą u dzieci stosuje się w uzasadnionych przypadkach. Jednym z nich jest konieczność przeprowadzenia długiego i skomplikowanego zabiegu, np. z powodu zaawansowanej i rozległej próchnicy. Małe dzieci bardzo często z powodu wysokiego poziomu lęku i stresu nie są w stanie współpracować ze stomatologiem. Uśpienie na czas trwania zabiegu daje pewność, że dziecko nie poruszy się gwałtownie i nie wystraszy. To doskonały sposób, by bez stresu i podczas jednej wizyty przeprowadzić wiele procedur leczenia stomatologicznego.
Zabieg stomatologiczny pod narkozą zawsze poprzedzony jest co najmniej jedną konsultacją stomatologiczną, na której lekarz dokładnie określa zakres leczenia. Następnie na podstawie ankiety i przedstawionej przez rodziców dokumentacji anestezjolog zapoznaje się ze stanem zdrowia małego pacjenta. Kontroluje, czy nie ma przeciwwskazań do przeprowadzenia procedury oraz wybiera rodzaj znieczulenia. Leki usypiające do momentu zaśnięcia dziecka podawane są przez maseczkę, a następnie dożylnie (wenflon znajduje się na ręce lub nodze). Dzięki temu stomatolog może bez problemu zająć się leczeniem zębów dziecka. W trakcie zabiegu anestezjolog cały czas monitoruje parametry małego pacjenta. Po wybudzeniu dziecko ma zapewnioną opiekę i dopiero po ustabilizowaniu wszystkich funkcji może opuścić przychodnię i wrócić do domu.
Każde znieczulenie niesie za sobą pewne ryzyko skutków niepożądanych. Wśród najczęstszych działań ubocznych narkozy wymienia się senność, nudność i wymioty. Jednak są one krótkotrwałe i mijają kilka godzin po zabiegu. Chociaż wiele rodziców obawia się leczenia zębów u dzieci pod narkozą, to większości przypadków jest to jedyna droga do wyleczenia rozległych ubytków. Zaniedbane zęby mogą nieść o wiele poważniejsze zagrożenia, dlatego jeśli lekarz zdecyduje o konieczności zastosowania narkozy, należy zaufać specjaliście i jak najszybciej zdecydować się na zabieg.
Zachęcamy do skorzystania z leczenia pod narkozą w BabyDental. Nasi specjaliści z asystą anestezjologiczną czuwają na każdym etapie, dzięki czemu zabieg jest w pełni bezpieczny.
Z doświadczenia wiemy, że pierwsza wizyta u stomatologa jest najważniejsza. Od niej zależy późniejsze nastawienie małego pacjenta do leczenia i kolejnych wizyt.