Leczenie w znieczuleniu ogólnym z asystą anestezjologiczną
czyli co zrobić, aby jak najdłużej cieszyć się zdrowymi zębami naszych milusińskich?
Wczesne leczenie ortodontyczne zapobiega wystąpieniu problemów w przyszłości.
Profilaktyka próchnicy zębów powinna się rozpoczynać jak najwcześniej.
Aby zapobiec próchnicy mleczaków warto jak najwcześniej przeprowadzać okresowe kontrole u stomatologa oraz nieustannie zachęcać maluchy do odpowiedniej higieny jamy ustnej. Dobrze jest samemu poznac i nauczyć swojego Malucha odpowiedniej techniki szczotkowania zębów oraz używać past i szczoteczek do zębów odpowiednich do wieku dziecka.
Próchnica zębów u dzieci rozwija się często jako efekt nieprawidłowej diety, na którą składają się: nieodpowiedni poziom składników mineralnych, odżywczych i witamin, nieracjonalne dawkowanie cukrów oraz nieodpowiednia konsystencja pożywienia.
O tym, jak to zmienić, opowiedzą Państwu nasi lekarze – pedodonci.
W zapobieganiu próchnicy niezmiernie ważna jest profilaktyka fluorkowa, która obejmuje:
> lakowanie zębów, to zabieg polegający na uszczelnieniu bruzd, szczelin i zagłębień w zębach. Najczęściej zabieg ten przeprowadza się w zębach stałych bocznych. Wskazane jest lakowanie zębów bezpośrednio po wyrznięciu czyli ukazaniu się powierzchni żującej. Po oczyszczeniu takiego zęba, lak w postaci płynnej nakładany jest na ząb i kolejno utwardzany lampą światłoutwardzalną. W ten sposób tworzy się cienka warstwa pokrywająca zagłębienia i bruzdy zęba. Konieczna jest kontrola laku, ponieważ cienka warstwa może się zetrzeć pod wpływem sił żucia.
Lakowanie zębów to dobry pomysł zarówno w przypadku zębów mlecznych, jak i stałych – ogranicza możliwości rozszerzania się próchnicy zębów. Nie jest bolesne i nie wiąże się z jakimkolwiek dyskomfortem dla pacjenta.
> lakierowanie zębów, które polega na powlekaniu zębów warstwą preparatu o wysokiej zawartości fluoru. Zabieg wykonywany jest u dzieci z uzębieniem stałym. Stosuje się go głównie w celu zaopatrzenia szkliwa w większą ilość jonów fluorkowych co czyni zęby odporniejszymi na proces powstawania próchnicy (fluoryzacja).
Dla starszych dzieci i nastolatków chcących mieć ładny uśmiech i zdrowe zęby, najlepszym sposobem jest kontynuacja wyuczonych w dzieciństwie właściwych przyzwyczajeń, związanych z higieną jamy ustnej.
Niezależnie od tego, czy dziecko nosi aparat korekcyjny czy też korzystasz z innych zabiegów, ważne jest, aby pamiętało, że należy:
Czysta jama usta nie tylko sprawia, że zęby mogą służyć przez całe życie, ale po prostu poprawia samopoczucie, zapewnia świeższy oddech i ładniejszy uśmiech.