Świadomy rodzic dąży do tego, by jego mała pociecha miała piękny i zdrowy uśmiech, ale mało kto wie , że to czy zęby wyglądają na zdrowe często rozstrzyga się jeszcze przed urodzeniem dziecka.
Wygląd i zdrowie nawet pierwszego wyrzynającego się zęba zależą od wielu czynników, np. przyjmowanie antybiotyków w okresie rozwoju uzębienia przyczynia się do powstawania ilościowych lub jakościowych defektów w szkliwie.
Próchnica zębów u dzieci rozwija się najczęściej jako efekt nieprawidłowej diety i w ramach profilaktyki warto wdrożyć pewne zasady mogące zmniejszyć to ryzyko.
Należy pamiętać o:
stosowaniu zdrowej diety,
wprowadzeniu pokarmów o stałej konsystencji po ukończeniu 1 roku życia,
ograniczeniu słodyczy do minimum (np warto wprowadzić zasadę „czas cukierka”-tj. wprowadzić określone pory spożywania słodyczy po których pociecha starannie wyczyści zęby pod bacznym okiem rodzica),
ograniczenia do minimum podawania dziecku węglowodanów oczyszczonych, np. białego cukru, białej mąki gdyż udowodniono ich wysoki potencjał prochnicotwórczy,
nauczeniu dziecka picia wody mineralnej,
podawaniu dziecku przed spaniem, po umyciu zębów tylko wody.
W zapobieganiu próchnicy u dzieci stomatologia dziecięca oferuje profilaktykę fluorkową, która obejmuje:
lakierowanie zębów, czyli pokrywanie powierzchni szkliwa lakierem fluorkowym (zabieg wykonuje się profilaktycznie u dzieci dwa razy do roku),
lakowanie zębów (uszczelnienie specjalnym preparatem bruzd i zagłębień anatomicznych na powierzchniach zębów) – ma na celu zabezpieczyć przed rozwojem próchnicy u małych dzieci, zabieg ten jest zalecany do wykonania zaraz po wyrżnięciu zęba.
Fluor jest związkiem bezpiecznym dla dziecka pod warunkiem, że stosuje się go w ściśle określonych dawkach profilaktycznych. Podstawowe źrodła fluoru dla dzieci to woda pitna, herbata i ryby.
Ważne! W okresie zagrożenie fluorozą (efekt kumulowania się na powierzchni szkliwa zwiększonych niż zalecane dawek fluoru) czyli u dzieci poniżej 6 roku życia zaleca się unikanie nadmiernego spożycia fluoru.
Jakie pasty do zębów stosować u dzieci?
u dzieci w wieku 6-24 miesięcy z niskim i umiarkowanym ryzykiem próchnicy (ryzyko próchnicy jest określane podczas wizyty przez lekarza dentystę na podstawie badania stomatologicznego) stosujemy śladową ilość pasty do zębów wielkości ziarenka grochu o stężeniu fluoru wynoszącym 500 ppm dwa razy dziennie ,
pociechy w wieku 2-6 lat powinny używać pasty o stężeniu 1000 ppm,
dla dzieci w wieku powyżej 6 roku życia zalecana jest pasta o stężeniu 1450 ppm.
O konieczności stosowania u dzieci pasty o wyższym lub niższym stężeniu fluoru powinien poinformować rodziców lekarz stomatolog.
Z doświadczenia wiemy, że pierwsza wizyta u stomatologa jest najważniejsza. Od niej zależy późniejsze nastawienie małego pacjenta do leczenia i kolejnych wizyt.
Bezwiertłowe leczenie – czyli abrazja powietrzna. Jest metodą szczególnie korzystną przy leczeniu próchnicy, zarówno w uzębieniu mlecznym jak i stałym, u dzieci.