stomatologia dzieci i młodzieży

Gliwice, ul. Chemiczna 3, (32) 330 30 35

Ortodoncja dziecięca – czy na mleczaki zakłada się aparat?

Niestety często słyszy się mit, że z leczeniem ortodontycznym u dziecka trzeba poczekać do pojawienia się zębów stałych. Jest to nieprawda. Wczesne rozpoczęcie leczenia wad zgryzu u najmłodszych zapobiega pogłębianiu się nieprawidłowości i chroni dziecko przed koniecznością poddania się bardziej inwazyjnym procedurom w przyszłości. Poza tym znacznie skraca czas leczenia i sprawia, że jego efekty są trwalsze. Dowiedź się, czy na mleczaki zakłada się aparat ortodontyczny?

Ortodonta dziecięcy – kiedy warto się do niego wybrać?

Pierwsza wizyta profilaktyczna u ortodonty dziecięcego powinna odbyć się około 6-7 roku życia. W jej trakcie lekarz oceni prawidłowość uzębienia malucha i zdecyduje o konieczności leczenia. Prawidłowy wynik badania nie zwalnia jednak rodziców z dalszej obserwacji stanu uzębienia swojej pociechy. Warto ponownie pojawić się u ortodonty dziecięcego po wymianie zębów mlecznych na stałe.

Jeśli Ty lub stomatolog zauważyliście jakieś nieprawidłowości w zgryzie dziecka jeszcze przed pojawieniem się wszystkich zębów mlecznych, nie zwlekaj i zabierz je na wizytę do ortodonty dziecięcego. Jest to niezwykle ważne, ponieważ wady zgryzu mogą być powodem zaburzeń oddychania, wymowy, żucia i połykania. Z tego powodu ich korekcja może w znacznym stopniu poprawić komfort dziecka.

Na czym polega leczenie ortodontyczne u dzieci?

Leczenie ortodontyczne można rozpocząć już po wyrżnięciu się wszystkich zębów mlecznych, czyli około 6 roku życia. W przypadku nasilonych wad zgryzu u najmłodszych konieczne może być podjęcie leczenia po ukończeniu 3 roku życia. Preferowane są wówczas aparaty ruchome, które dziecko powinno nosić przez kilkanaście godzin w ciągu dnia. Jeśli po pojawieniu się wszystkich zębów stałych leczenie ortodontyczne będzie jeszcze potrzebne, aparat ruchomy można zamienić na stały.

Jakie są wskazania do założenia aparatu ortodontycznego na mleczaki?

Głównym wskazaniem do założenia aparatu ortodontycznego na mleczaki są wady zgryzu. Jest to niezwykle szerokie pojęcie, ponieważ mogą one przybierać różnorodne formy i dawać zróżnicowane objawy. Nie zawsze są one tak oczywiste i objawiają się łatwo zauważalnym skrzywieniem zębów. Warto zwrócić uwagę na takie symptomy, jak oddychanie dziecka przez usta, zbytnie wysunięcie lub cofnięcie się podbródka, nadmierne stłoczenie zębów, asymetrie twarzy, niewyraźną mowę, problemy z przeżuwaniem, zbyt wczesna lub późna utrata zębów mlecznych.

Profilaktyka wad zgryzu

Odpowiednie nawyki mogą zapobiec lub w znacznym stopniu ograniczyć rozwój wad zgryzu. Warto zwrócić szczególną uwagę na:
odpowiednie ułożenie malucha podczas karmienia – zarówno podczas karmienia piersią, jak i butelką należy zadbać o to, żeby głowa i tułów dziecka znajdowały się w pozycji pionowej. Ułatwia to nie tylko przełykanie pokarmu, ale również jest niezwykle istotne dla prawidłowego rozwoju żuchwy,
używanie smoczków o odpowiednim rozmiarze,
właściwe układanie dziecka do snu – maluch powinien spać na plecach na płaskim, niezbyt miękkim materacu, pod jego główkę można położyć niezbyt wysoką poduszkę,
trzymanie butelki pod odpowiednim kątem (ok. 45 stopni) w stosunku do ust dziecka,
niestosowanie smoczka w celu uspokojenia dziecka i wczesną rezygnację i z jego używania,
dbałość o higienę jamy ustnej już od pierwszego dnia życia – wczesna utrata zębów mlecznych przez próchnicę i długie oczekiwanie na pojawienie się zębów stałych są istotnymi czynnikami ryzyka rozwoju wad zgryzu.

Obok konsultacji stomatologicznej w BabyDental oferujemy również możliwość skorzystania z wizyty u ortodonty dziecięcego. Nasi specjaliści diagnozują i leczą ortodontycznie już najmłodszych pacjentów.
Jak przygotować dziecko do wizyty?

Z doświadczenia wiemy, że pierwsza wizyta u stomatologa jest najważniejsza. Od niej zależy późniejsze nastawienie małego pacjenta do leczenia i kolejnych wizyt.

dowiedz się więcej >>

Gaz rozweselający – sedacja wziewna.>

Sedacja wziewna podtlenkiem azotu polega na podaniu Małemu Pacjentowi mieszanki podtlenku azotu i tlenu przy pomocy niewielkiej maseczki twarzowej.

dowiedz się więcej >>

Bezwiertłowe leczenie próchnicy

Bezwiertłowe leczenie – czyli abrazja powietrzna. Jest metodą szczególnie korzystną przy leczeniu próchnicy, zarówno w uzębieniu mlecznym jak i stałym, u dzieci.

dowiedz się więcej >>
MediRaty - płacenie za zabiegi w dogodnych ratach w B-Dental Specjalistyczne Centrum Stomatologii i Medycyny, Gliwice, ul. Chemiczna 3

Za leczenie i zabiegi możesz płacić w dogodnych dla siebie ratach.
Nie zwlekaj! Skorzystaj z finansowania!

Nasz kalkulator online od razu wyliczy stosowne warunki.
oblicz ratę

Stomatolog Gliwice:

Rejestracja telefoniczna: (32) 330 30 35

Poniedziałek - Piątek od 9:00 do 19:00