stomatologia dzieci i młodzieży

Gliwice, ul. Chemiczna 3, (32) 330 30 35

Ortodoncja dzieci i młodzieży

W gabinetach Baby Dental diagnozujemy i leczymy ortodontycznie dzieci już od najmłodszego wieku. Mimo, że nie istnieje uniwersalny wiek na rozpoczęcie leczenia, zaleca się, aby każde dziecko spotkało się z ortodontą nie później niż w wieku 7 lat.

Wczesne wykrycie ortodontycznego problemu umożliwia lekarzowi określenie najlepszego czasu rozpoczęcia leczenia. Po wstępnych ustaleniach ortodonta może monitorować rozwój szczęki i żuchwy, w czasie, gdy wyrzynają się zęby stałe i zmienia się ich wyglad. Wczesna interwencja często czyni łatwiejszym i mniej czasochłonnym  leczenie w późniejszym wieku. W niektórych przypadkach wczesne leczenie przynosi rezultaty nieosiągalne już po zakończeniu rozwoju twarzy. Chociaż wielu ludzi kojarzy leczenie ortodontyczne z wiekiem dojrzewania, ortodonci potrafią dostrzec subtelne problemy związane ze wzrostem szczęki lub zębów znacznie wcześniej.

Oto niektóre ze stanów, sygnalizujących potrzebę wykonania wczesnego badania ortodontycznego:

 • wczesne lub późne wypadanie zębów mlecznych
 • trudności w żuciu czy gryzieniu
 • oddychanie przez usta
 • ssanie kciuka
 • tłoczące się, źle ulokowane czy zablokowane zęby
 • szczęki przesunięte lub wydające dźwięki stawy skroniowo-żuchwowe
 • trudności z wymową
 • gryzienie policzka lub warg
 • zęby spotykające się w anormalny sposób lub nie spotykające się wcale
 • zaburzenia symetrii twarzy
 • szczęki za daleko wysunięte wprzód lub w tył

Wczesne leczenie może zapobiec wystąpieniu wielu poważnych problemów w przyszłości, gdyż nieleczona wada zgryzu prowadzi do wielu uszkodzeń w późniejszym wieku. Często dochodzi do:

 • nasilenia próchnicy czyli przedwczesnej utraty zębów,
 • chorób przyzębia (parodontoza) czyli rozchwiania zębów i obnażenia się korzeni,
 • zgryzu urazowego czyli przeciążenia pewnych zębów, ich starcia i nadwrażliwości,
 • zaburzeń w stawie skroniowo – żuchwowym,
 •  zaburzeń funkcji żucia,
 • wad wymowy.

W gabinetach Baby Dental pracują doskonali specjaliści, którzy w codziennej pracy wykorzystują swoje doświadczenie, najnowszą wiedzę medyczną i nowoczesny sprzęt, jaki maja do dyspozycji.

Nasza Pani Dr n. med. ortodonta (DMD)  Maria Dambietz-Czok jest zwolenniczką wczesnej profilaktyki w leczeniu ortodontycznym dzieci. Stosuje nowoczesne rozwiązania terapeutyczne aparatami ruchomymi już u najmłodszych pacjentów. Dla starszych i dorosłych preferuje leczenie aparatami stałymi z uwzględnieniem leczenia zaburzeń stawów skroniowo – żuchwowych.

Absolwentka Wydziału Stomatologii Westfalskiego Uniwersytetu Wilhelma w Münster (Niemcy). Na tej samej uczelni uzyskała stopień doktora nauk medycznych. W latach 2011-2012 Curriculum Ortodontyczne na Akademii Haranni w Herne (Niemcy). Obecnie w trakcie odbywania studiów podyplomowych Master of Science in Orthodontics z ortodoncji na Uniwersytecie Krems w Austrii. Po studiach pracowała dla miasta Münster (Niemcy), gdzie z urzędu ds. zdrowia prowadziła diagnostykę, profilaktykę i edukację stomatologiczną u najmłodszych pacjentów w szkołach i przedszkolach. Doświadczenie zawodowe zdobywała w wielu klinikach stomatologicznych i ortodontycznych w Północnej Westfalii i Dolnej Saksonii w Niemczech. Stale podnosi swoje kwalifikacje zawodowe uczestnicząc w licznych kursach i szkoleniach. Od 2017 roku mieszka i praktykuje w Polsce.

Certyfikaty.


Najpopularniejszą metodą leczenia wad zgryzu i korekty krzywego uzębienia są aparaty ortodontyczne. Współczesne leczenie opiera się na stosowaniu zarówno:

>>> RUCHOMYCH APARATÓW ORTODONTYCZNYCH

>>> STAŁYCH APARATÓW ORTODONTYCZNYCH

Należy jednak pamiętać, że leczenie ortodontyczne wymaga starannej i restrykcyjnej higieny jamy ustnej oraz regularnego zgłaszania się na wizyty kontrolne. Opuszczanie wizyt kontrolnych znacznie opóźnia leczenie.


>> CENNIK – ORTODONCJA


Dla wielu osób problematyczna jest jednak ich estetyka. Wartą rozważenia alternatywą jest w takich przypadkach użycie systemu Invisalign® wprowadzonego na rynek pod koniec XX w., przez amerykańską firmę Align Technology. Jest to aparat ortodontyczny w formie przeźroczystych nakładek (alignerów) z termoplastycznego silikonu.


Jesteś ciekaw jakie są najczęstsze schorzenia ortodontyczne … ? (dowiedz się więcej)

 


Higiena przy stałych aparatach ortodontycznych. (dowiedz się więcej) 
Jak przygotować dziecko do wizyty?

Z doświadczenia wiemy, że pierwsza wizyta u stomatologa jest najważniejsza. Od niej zależy późniejsze nastawienie małego pacjenta do leczenia i kolejnych wizyt.

dowiedz się więcej >>

Gaz rozweselający – sedacja wziewna.>

Sedacja wziewna podtlenkiem azotu polega na podaniu Małemu Pacjentowi mieszanki podtlenku azotu i tlenu przy pomocy niewielkiej maseczki twarzowej.

dowiedz się więcej >>

Bezwiertłowe leczenie próchnicy

Bezwiertłowe leczenie – czyli abrazja powietrzna. Jest metodą szczególnie korzystną przy leczeniu próchnicy, zarówno w uzębieniu mlecznym jak i stałym, u dzieci.

dowiedz się więcej >>
MediRaty - płacenie za zabiegi w dogodnych ratach w B-Dental Specjalistyczne Centrum Stomatologii i Medycyny, Gliwice, ul. Chemiczna 3

Za leczenie i zabiegi możesz płacić w dogodnych dla siebie ratach.
Nie zwlekaj! Skorzystaj z finansowania!

Nasz kalkulator online od razu wyliczy stosowne warunki.
oblicz ratę

Stomatolog Gliwice:

Rejestracja telefoniczna: (32) 330 30 35

Poniedziałek - Piątek od 9:00 do 19:00