stomatologia dzieci i młodzieży

Gliwice, ul. Chemiczna 3, (32) 330 30 35

Jak dbać o zdrowie zębów naszych dzieci?

Karmienie.

Podczas ząbkowania powinno się dawać dziecku twarde pokarmy (np. skórkę od chleba, marchewkę), aby masowało sobie dziąsła i łagodziło niemiłe odczucia towarzyszące wyrzynaniu się ząbków. Podawane pokarmy powinny mieć stałą konsystencję, wymagającą gryzienia i żucia.

Od 3. roku życia można podawać pokarmy twarde, które wpływają na prawidłowy rozwój szczęk i uzębienia, a także wydzielanie śliny i soków trawiennych.

marchPowinno się ograniczać podawanie słodkich pokarmów i napojów (szczególnie przed snem i w nocy), gdyż zwiększają one ryzyko pojawienia się próchnicy.

W diecie dziecka powinny się znaleźć: mleko, sery, twarogi, chude mięso, ryby, jaja, warzywa i owoce.

Powinno się ograniczyć pokarmy zawierające węglowodany (np. słodycze). Wywołują one niedobór witaminy B, a w konsekwencji brak białka w tkankach zęba i próchnicę. Zmniejszają one również spożycie pokarmów zawierających witaminy, białko i sole mineralne – składniki potrzebne dla zdrowych zębów.

Powinno się ograniczyć pokarmy, które mają lepką konsystencję (przyklejają się do zębów, są trudne do usunięcia).

Posiłki powinny być spożywane o stałych porach, około 5 razy dziennie. Powinno się ograniczyć podjadanie między posiłkami głównymi, gdyż częste jedzenie obniża pH w jamie ustnej, co sprzyja demineralizacji szkliwa.

W nocy powinno się pić tylko niesłodzoną wodę.

Zastosowanie się do wskazówek wraz z regularnym myciem zębów po każdym posiłku, zagwarantują zdrowe zęby i wspaniały uśmiech!

Czy wiesz, że:

  • juz podczas ząbkowania powinno się dawać dziecku twarde pokarmy (np. skórkę od chleba, marchewkę), aby masowało sobie dziąsła i łagodziło niemiłe odczucia towarzyszące wyrzynaniu się ząbków,
  • marchewka czyści zęby jak szczoteczka! świetnie oczyszcza przestrzenie międzyzębowe z resztek pokarmowych.

Smacznego 🙂

powrót na stronę główną
Jak przygotować dziecko do wizyty?

Z doświadczenia wiemy, że pierwsza wizyta u stomatologa jest najważniejsza. Od niej zależy późniejsze nastawienie małego pacjenta do leczenia i kolejnych wizyt.

dowiedz się więcej >>

Gaz rozweselający – sedacja wziewna.>

Sedacja wziewna podtlenkiem azotu polega na podaniu Małemu Pacjentowi mieszanki podtlenku azotu i tlenu przy pomocy niewielkiej maseczki twarzowej.

dowiedz się więcej >>

Bezwiertłowe leczenie próchnicy

Bezwiertłowe leczenie – czyli abrazja powietrzna. Jest metodą szczególnie korzystną przy leczeniu próchnicy, zarówno w uzębieniu mlecznym jak i stałym, u dzieci.

dowiedz się więcej >>
MediRaty - płacenie za zabiegi w dogodnych ratach w B-Dental Specjalistyczne Centrum Stomatologii i Medycyny, Gliwice, ul. Chemiczna 3

Za leczenie i zabiegi możesz płacić w dogodnych dla siebie ratach.
Nie zwlekaj! Skorzystaj z finansowania!

Nasz kalkulator online od razu wyliczy stosowne warunki.
oblicz ratę

Stomatolog Gliwice:

Rejestracja telefoniczna: (32) 330 30 35

Poniedziałek - Piątek od 9:00 do 19:00