stomatologia dzieci i młodzieży

Gliwice, ul. Chemiczna 3, (32) 330 30 35

Dentysta dziecięcy – kiedy udać się z dzieckiem na pierwszą wizytę?

W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, o zdrowie dziąseł, a później zębów swojego dziecka, warto jest zadbać już od pierwszego dnia życia. Obok ich odpowiedniego mycia, niezwykle ważną kwestią są regularne kontrole u dentysty dziecięcego. Dowiedz się, kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta dziecka u stomatologa!

Kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta dziecka u stomatologa?

Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej rekomenduje odbycie pierwszej wizyty dziecka u dentysty pomiędzy 6 a 12 miesiącem życia. Optymalnym czasem jest pojawienie się pierwszego ząbka, co zazwyczaj następuje po ukończeniu przez malucha 6 miesiąca życia. To bardzo ważne nie tylko ze względów profilaktycznych, ale również psychologicznych. Dzięki wczesnym wizytą dziecko oswaja się z gabinetem stomatologicznym. Co ważne wizycie adaptacyjnej zazwyczaj nie towarzyszy ból, dlatego maluszek nie ma złych skojarzeń. Dodatkowa nagroda dla dzielnego pacjenta, przyczyni się do obdarzenia dentysty większym zaufaniem. Nie warto czekać na pojawienie się bólu. Dziecko będzie miało wówczas złe skojarzenia z gabinetem stomatologicznym, co może skutkować ogromnym lękiem przed kolejnymi wizytami. Dzięki profilaktyce możemy zapobiec nie tylko chorobom zębów, ale również ustrzec dziecko przed przykrymi doświadczeniami psychologicznymi związanymi z leczeniem stomatologicznym. To niezwykle istotne, ponieważ przykre doznania z dzieciństwa niezwykle często stają się źródłem unikania kontroli stomatologicznych w dorosłości.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u stomatologa dziecięcego?

Codzienne dbanie o higienę jamy ustnej dziecka przez rodziców niejako przygotowuje je do pierwszej wizyty u stomatologa. Dzięki temu maluszek jest przyzwyczajony do pewnych manipulacji w jego buzi, a co za tym idzie, chętniej otwiera i mniej przeciwstawia się różnorodnym zabiegom wykonywanym przez stomatologa dziecięcego. W oswojeniu dziecka pomagają również różnorodne książeczki czytane przez rodziców tłumaczące, jak ważne jest dbanie o ząbki. Nigdy nie należy straszyć dziecka przed dentystą, sugerując, że wizyta niewątpliwie będzie związana z bólem lub przekładać na nie swoje lęki i obawy.

Pierwsza wizyta dziecka u stomatologa – jak przebiega?

Podczas pierwszej wizyty stomatolog dziecięcy oceni stan jamy ustnej – dziąseł oraz pojawiających się zębów mlecznych. Maluszek powinien w tym czasie siedzieć na kolanach u jednego ze swoich rodziców. Następnie dentysta wyda szczegółowe zalecenia dotyczące stosowania środków do higieny jamy ustnej, dobrania odpowiedniej szczoteczki oraz sposobu jej używania. Pojawienie się pierwszego zęba mlecznego to czas na zamianę wcześniej stosowanego do przemywania dziąseł gazika na odpowiednią szczoteczkę i pastę do zębów. Kolejną ważną kwestią pozostaje profilaktyka próchnicy oraz wad zgryzu. Na pierwszej wizycie u dentysty swojego dziecka rodzice mogą dowiedzieć się, kiedy warto zrezygnować z butelki i smoczka, a także uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Otrzymają również zalecenia dietetyczne dotyczące ograniczenia nocnego karmienia oraz zminimalizowania podawania dziecku słodkich przekąsek i napojów. To niezwykle ważne, ponieważ odpowiednia dieta w znacznym stopniu minimalizuje ryzyko rozwoju niezwykle podstępnej i niestety powszechnej choroby, jaką jest próchnica.

Warto pamiętać o tym, że odpowiednie dbanie o zęby mleczne, a co za tym idzie zapobieganie próchnicy, ma ogromny wpływ na zdrowie zębów stałych. Z tego powodu nie warto odkładać terminu pierwszej wizyty u dentysty dla dzieci. W BabyDental przykładamy ogromną wagę do profilaktyki chorób uzębienia. Nasi specjaliści posiadają duże doświadczenie w pracy z dziećmi.
Jak przygotować dziecko do wizyty?

Z doświadczenia wiemy, że pierwsza wizyta u stomatologa jest najważniejsza. Od niej zależy późniejsze nastawienie małego pacjenta do leczenia i kolejnych wizyt.

dowiedz się więcej >>

Gaz rozweselający – sedacja wziewna.>

Sedacja wziewna podtlenkiem azotu polega na podaniu Małemu Pacjentowi mieszanki podtlenku azotu i tlenu przy pomocy niewielkiej maseczki twarzowej.

dowiedz się więcej >>

Bezwiertłowe leczenie próchnicy

Bezwiertłowe leczenie – czyli abrazja powietrzna. Jest metodą szczególnie korzystną przy leczeniu próchnicy, zarówno w uzębieniu mlecznym jak i stałym, u dzieci.

dowiedz się więcej >>
MediRaty - płacenie za zabiegi w dogodnych ratach w B-Dental Specjalistyczne Centrum Stomatologii i Medycyny, Gliwice, ul. Chemiczna 3

Za leczenie i zabiegi możesz płacić w dogodnych dla siebie ratach.
Nie zwlekaj! Skorzystaj z finansowania!

Nasz kalkulator online od razu wyliczy stosowne warunki.
oblicz ratę

Stomatolog Gliwice:

Rejestracja telefoniczna: (32) 330 30 35

Poniedziałek - Piątek od 9:00 do 19:00