stomatologia dzieci i młodzieży

Gliwice, ul. Chemiczna 3, (32) 330 30 35

Profilaktyka fluorkowa u niemowląt i dzieci

Świadomy rodzic dąży do tego, by jego mała pociecha miała piękny i zdrowy uśmiech, ale mało kto wie , że to czy zęby wyglądają na zdrowe często rozstrzyga się jeszcze przed urodzeniem dziecka.

Wygląd i zdrowie nawet pierwszego wyrzynającego się zęba zależą od wielu czynników, np. przyjmowanie antybiotyków w okresie rozwoju uzębienia przyczynia się do powstawania ilościowych lub jakościowych defektów w szkliwie.

Próchnica zębów u dzieci rozwija się najczęściej jako efekt nieprawidłowej diety i w ramach profilaktyki warto wdrożyć pewne zasady mogące zmniejszyć to ryzyko.

Należy pamiętać o:

  • stosowaniu zdrowej diety,
  • wprowadzeniu pokarmów o stałej konsystencji po ukończeniu 1 roku życia,
  • ograniczeniu słodyczy do minimum (np warto wprowadzić zasadę „czas cukierka”-tj. wprowadzić określone pory spożywania słodyczy po których pociecha starannie wyczyści zęby pod bacznym okiem rodzica),
  • ograniczenia do minimum podawania dziecku węglowodanów oczyszczonych, np. białego cukru, białej mąki gdyż udowodniono ich wysoki potencjał prochnicotwórczy,
  • nauczeniu dziecka picia wody mineralnej,
  • podawaniu dziecku przed spaniem, po umyciu zębów tylko wody.

7W zapobieganiu próchnicy u dzieci stomatologia dziecięca oferuje profilaktykę fluorkową, która obejmuje:

  • lakierowanie zębów, czyli pokrywanie powierzchni szkliwa lakierem fluorkowym (zabieg wykonuje się profilaktycznie u dzieci dwa razy do roku),
  • lakowanie zębów (uszczelnienie specjalnym preparatem bruzd i zagłębień anatomicznych na powierzchniach zębów) – ma na celu zabezpieczyć przed rozwojem próchnicy u małych dzieci, zabieg ten jest zalecany do wykonania zaraz po wyrżnięciu zęba.

Fluor jest związkiem bezpiecznym dla dziecka pod warunkiem, że stosuje się go w ściśle określonych dawkach profilaktycznych. Podstawowe źrodła fluoru dla dzieci to woda pitna, herbata i ryby.

Ważne! W okresie zagrożenie fluorozą (efekt kumulowania się na powierzchni szkliwa zwiększonych niż zalecane dawek fluoru) czyli u dzieci poniżej 6 roku życia zaleca się unikanie nadmiernego spożycia fluoru.

5Jakie pasty do zębów stosować u dzieci?

  • u dzieci w wieku 6-24 miesięcy z niskim i umiarkowanym ryzykiem próchnicy (ryzyko próchnicy jest określane podczas wizyty przez lekarza dentystę na podstawie badania stomatologicznego) stosujemy śladową ilość pasty do zębów wielkości ziarenka grochu o stężeniu fluoru wynoszącym 500 ppm dwa razy dziennie ,
  • pociechy w wieku 2-6 lat powinny używać pasty o stężeniu 1000 ppm,
  • dla dzieci w wieku powyżej 6 roku życia zalecana jest pasta o stężeniu 1450 ppm.

O konieczności stosowania u dzieci pasty o wyższym lub niższym stężeniu fluoru powinien poinformować rodziców lekarz stomatolog.

powrót na stronę główną












Jak przygotować dziecko do wizyty?

Z doświadczenia wiemy, że pierwsza wizyta u stomatologa jest najważniejsza. Od niej zależy późniejsze nastawienie małego pacjenta do leczenia i kolejnych wizyt.

dowiedz się więcej >>

Gaz rozweselający – sedacja wziewna.>

Sedacja wziewna podtlenkiem azotu polega na podaniu Małemu Pacjentowi mieszanki podtlenku azotu i tlenu przy pomocy niewielkiej maseczki twarzowej.

dowiedz się więcej >>

Bezwiertłowe leczenie próchnicy

Bezwiertłowe leczenie – czyli abrazja powietrzna. Jest metodą szczególnie korzystną przy leczeniu próchnicy, zarówno w uzębieniu mlecznym jak i stałym, u dzieci.

dowiedz się więcej >>
MediRaty - płacenie za zabiegi w dogodnych ratach w B-Dental Specjalistyczne Centrum Stomatologii i Medycyny, Gliwice, ul. Chemiczna 3

Za leczenie i zabiegi możesz płacić w dogodnych dla siebie ratach.
Nie zwlekaj! Skorzystaj z finansowania!

Nasz kalkulator online od razu wyliczy stosowne warunki.
oblicz ratę

Stomatolog Gliwice:

Rejestracja telefoniczna: (32) 330 30 35

Poniedziałek - Piątek od 9:00 do 19:00